Kobiecy wymiar prozy

Katarzyna Grochola (https://www.taniaksiazka.pl/autor/katarzyna-grochola) to niewątpliwie jedna z najpoczytniejszych pisarek literatury kobiecej. Jest autorką czternastu powieści, sześciu zbiorów opowiadań a także współautorką dwóch książek – wywiadów z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim. W 1997 roku wydała swoją pierwszą powieść ”Przegryźć dżdżownicę” i choć na swojej oficjalnej stronie pół żartem, pół serio pisze o niej: ”została wydana i miała świetne recenzje, w związku z tym nikt niczego nie zauważył” to ta pozycja stała się początkiem jej wielkiej kariery w Polsce. Każda kolejna publikacja, potwierdza jej status jako znakomitej pisarki, która w idealny sposób przedstawia postaci kobiece i problemy, które napotykają w zwykłej codzienności.

Scenariusz na film

Twórczymi nigdy nie ukrywała wielu faktów ze swojego życia osobistego i właśnie to, w połączeniu ze świetnym piórem, dystansem i poczuciem humoru spowodowało, że coraz bardziej zyskiwała na popularności. Katarzyna Grochola była salową, sekretarką, maszynistką, korektorką tekstów, sprzątaczką, konsultantką w biurze matrymonialnym oraz dyrektorką składu celnego we własnej firmie. Pracowała w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Pełniła obowiązki jako pomoc jubilera, ale zawsze wiedziała, że będzie pisarką. Przez 4 lata prowadziła nawet swoje wydawnictwo. W momencie, gdy zaczęła odpowiadać na listy czytelniczek do magazynów ”Poradnik domowy” oraz ”Jestem” robiła wreszcie to, co kochała najbardziej. W wieku 21 lat urodziła córkę a kilka lat później wybudowała mały domek pod Warszawą. Życiorys iście hollywoodzki przełożył się na treść genialnej powieści ”Nigdy w życiu”, która rozpoczęła czterotomowy cykl ”Żaby i anioły”. W jego skład weszły jeszcze ”Serce na temblaku”, ”Ja wam pokażę!”, ”A nie mówiłam”. Dwie z nich doczekały się ekranizacji, w tym jedna z brawurą rolą Danuty Stenki. Od tego czasu popularność powieściopisarki z dnia na dzień rosła. Ostatnia książka Katarzyny Grocholi nosi tytuł ”Zjadacz czerni 8”, której dodatkowym elementem jest wydana do niej płyta ”Moje kochanie”. Atutem tego wydawnictwa jest romans słów pisarki z muzyką jej męża Stanisława Bartosika.

Słowa mają moc

Poza tym, że pisała książki, była także autorką radiowego spektaklu ”Kot mi schudł”, który otrzymał nagrodę Krajowego Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji. Prowadziła ”Rozmowy niepoprawne” w Radiu Kolor. Współpracowała przy tworzeniu scenariuszy do takich seriali jak ”M jak miłość” oraz ”Na dobre i na złe”. Była także autorką wielu felietonów w kobiecych czasopismach, m.in. ”Pani” i ”Marie Claire”. Wszyscy, każdego dnia możemy zetknąć się z jej pracą. Pracą wysokiej jakości.